Windows Server 2012 R2 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması

Merhaba ,

Bu yazımda sizlere windows server 2012 r2 üzerinde ISCSI disk yapılandırma işlemlerinden bahsedeceğim.

İlerleyen yazılarımda ise Hyper-V Failover ve SQL Server Failover işlemlerinde bu diskleri nasıl kullanacağım hakkında bilgiler vereceğim .

İlk olarak kullanacağımız servisten bahsetmek istiyorum .

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi daha çok ortaminizda kullanış olduğunuz Network Attached Storage ( NAS ) cihazlari üzerinde yapılandırarak kullanımışsınızdır. Network yapımız içindeki veri depolama aygıtlarını TCP/IP protokolü üzerinden birbirleri arasında bağlama yöntemidir. Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) genellikle Yerel Ağ (LAN ) ve Geniş Alan Ağı ( WAN ) diye bildiğimiz bağlantilar üzerinde kullanılmaktadır. Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi, genellikle TCP/IP bağlantı noktaları olarak 860 ve 3260 portlarını kullanmaktadır.

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) ile ilgili bazi kavramlardan bahsetmek gerekirse:

  • ISCSI İnitiator
  • Software İnitiator
  • Hardware İnitiator
  • ISCSI Target
  • Software Target

ISCSI İnitiator

Ortaminizda bulunan sunucularinizin ve client makinalarinizin Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine TCP/IP protokolü üzerinden bağlanmasini sağlayan kavramdir.

Software İnitiator

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi için Network kartiniz üzerinden Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi bağlanmasini sağlar

Hardware Initiator

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) özel donanımlar yardimiyla Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine bağlanmasini sağlar. Hardware Initiator üzerinden Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine bağlanti sağlandiğinda Network kartiniza oranla daha performansli çalışmaktadir.

ISCSI Target

ISCSI Target, donanım ya da yazilim üzerinde bulunan bir veri depolama kaynağı anlamına gelmektedir. Ortamizdan yapılandırılmış olan bir veri depolama donanım ya da yazilim sunucusuna erişim gerçekleştirilirek, sunucu üzerindeki veri depolam kaynakların kullanılması sağlanmış oluruz.

Software Target

Sunucu işletim sistemleri olarak, Windows Server,Linux ve Solaris gibi işletim sistemlerini desteklenmektedir. Genel İnternet Dosya Sistemi ( CIFS ), Small Business Server ( SBS ) ve Network File Sysem ( NFS ) gibi dosya protokollerinini kullanarak özel depolama aygıtlarını ve uygulama sunucularının birbirleri arasında bağlanti kurmasını sağlayan bir özelliktir.

Şimdi yapılandırma kısmına geçebiliriz .

Ben test ortamında çalıştığım için ISCSI servisini bynalbant.local olarak yapılandırmış olduğum domain sunucum üzerine kurucağım . Ama prod ortamda bu iki servisi aynı sunucu üzerinde çalıştırmamanızı tavsiye ederim.

İlk olarak Server Manager Konsolumu açıyorum.

Sırası ile Dashboard> Add roles and features tıklıyoruz.

1

Bilgi ekranı karşıma çıkıyor Next diyerek devam ediyoz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Ben File And Storage Services rolü altinda bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerinin kurulumunu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Kurulum yapacağımız sunucuyu seçerek devam ediyoruz(Yukarda da belirttiğim gibi test ortamında çalıştığım için dc üzerine kurulum gerçekleştiriyorum.)

4

Devam eden ekranda File Server ve ISCSI Targer servislerini seçerek devam ediyorum .

5

Ekstra bir özellik eklemeyeceğimiz için next diyerek devam ediyorum .

6

Yüklemek istediğimiz servisleri görmekteyiz , restart tikini işaretleyerek kurulum sonrası restart etmek istediğimizi belirtiyoruz ve onaylıyoruz.

7

8

9

Kurulumumuz tamamlanmıştır .

10 11

File And Storage Services rolü altinda bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerimiz kurulduktanServer Manager konsolumda File And Storage Services rolü altina File Server ve ISCSI Target Serverservislerinin geldiğini görüyoruz.

12

Select ISCSI virtual disk location ekranında, Server Name kısmında ISCSI Targer Server kurulumunu yaptığımız sunucunun ismini ve online olarak görüyoruz. Select by volume seçeneğinde ise diskimiz üzerindeki volume bilgilerini görüyoruz.  Oluşturacak olduğumuz ISCSI disk default olarak \ISCSIVirtualDisk dizini içerisine oluşturulacak. Eğer dilerseniz oluşturacağınız disk ya da disklerin bu dizin dışında başka bir dizinde altinda oluşturmak için Type a custom path bölümünden bir dizin belirtebiliriz. Ben default gelen ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan NEXT diyerek devam ediyorum.

13

Specify ISCSI virual disk name ekraninda oluşturacağım ISCSI sanal disk için Name kısmında bir isim belirtmemiz gerekiyor.

Ben ıscsı sunucumu daha sonra failover işleminde kullanacağım için ClusterDISK olarak diskimi yapılandıracağım.

14

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekraninda gerekli yapılandırmayi yaptıktan sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

15

Assign İSCSI Target ekranında, ISCSI Targer Server sunucumuz için hedef isim ataması gerçekleştiriyoruz. Burada belirleyeceğimiz hedef isim sunucularimizin ISCSI initiator üzerinden sunucumuz üzerindeki sanal disklere erişimini bu isim üzerinden gerçekleştirebilecektir.

Existing ISCSI target seçeneğinde, eğer sunucumuz üzerinde daha önceden herhangi bir target yapılandırmış olsaydik o target’e ait bilgileri görebiliyoruz ve aynı zamanda yine bu target üzerinden işlem yapabilirdik.

Biz yeni bir ISCSI target oluşturmak istediğimizde ise, New ISCSI taget seçeneğini seçiyorum ve NEXT diyerek devam ediyorum.

16

Specify target name ekranında yapılandırılacak olan ISCSI target için bir isim belirlememiz gerekiyor.

17

Specify access servers ekranında, ISCSI Target Server sunucum üzerine erişim sağlayacak sunucularımızı belirliyoruz. ISCSI Target Server sunucum üzerine erişim sağlayacak sunucumu belirlemek için Add tuşuna basıyoruz.

NOT : Eğer birden fazla sunucunuz varsa bütün sunucu  larinizi eklemeniz gerekiyor.

18

Add initiator ID ekraninda erişimi gerçekleştirecek olan sunucuları belirlememiz gerekiyor. Enter a value for the select type kisminda ISCSI Target Server üzerine bağlantı sağlayacak olan sunucularimiz için kullanabileceğimiz değerleri belirliyoruz. Değer olarak, IQN,DNS Name, IP Adress ve MAC Adress gibi değerleri kullanabiliyoruz.

19

Ben Ip Address olarak belirliyorum.

Sunucu IP bilgimi yazarak devam ediyorum.

20

Access Server olarak bütün sunucu IP’lerim gözükecektir.

Enable Authentication ekranında isteğe bağlı olarak, Authentication methodlarını belirleyebiliyoruz. Ben herhangi bir yapılandırma yapmiyorum. NEXT diyerek devam ediyorum.

21

Confirmation ekranında ISCSI Target Server bilgisini oluşturulacak olan sanal ISCSI diskimizi, erişim sunucumuz ve ISCSI Target Server üzerine erişim sırasında kimlik doğrulama methodlarına ait bilgileri görüyoruz. Ve Create diyerek sanal ISCSI diskimizi oluşturmaya başlıyoruz.

23

Disk oluşturma işlemi tamamlandı , aynı adımları izleyerek failover bilgilerinin tutulacağı bir disk daha oluşturacağız.

24 25 26 27 28 29 30

2. diskimizde hazır ilerleyen makelelerde oluşturduğum bu diskleri sunucularımıza eklemeyi göstereceğim.

 

31

 

Teşekkürler …

Berkay Yiğit Nalbant

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir