Windows Server 2012 R2 Hyper-V vs Vmware 5.5

Bu yazı dizisinde olabildğince tarafsız duruş ile özellik karşılaştıracağız desek de üreticilerin sunduğu onlarca teknolojiden hangisini ele alırsanız ona göre farklı bir tarafı öne çıkarmış olabiliyorsunuz. Yine de en çok soru gelen yada en ilgi çeken veya ihtiyaç olduğu düşünülen başlıklar ile hareket etmek sağlıklı olacaktır.

6 başlık altında toplanacak olan bu seride sırası ile;

  1. Lisanslama
  2. Sanallaştırmanın Sınırları
  3. Yüksek Erişilebilirlik ve Felaket Kurtarma Senaryoları
  4. Veri Depolama
  5. Network
  6. Sanal Makine Desteği

başlıklarınin inceleneceğini aktarmıştır Giriş yazımızda. Şimdi ise sıradaki başlığımız ile devam edelim

1. Lisanslama

Mirosoft ile Vmware arasında karşılaştırma yapılırken herhalde en can alıcı noktayı en başa taşımasak olmazdı.

Lisanslama politikaları üreticilerin bu üründen beklentisine göre şekillenmektedir diye düşünüyorum. Vmware firmasının en önemli ve gelir pastasında en büyük dilime sahip ürünü olan vSphere ailesini ücretsiz sunmasını tabiki bekleyemeyiz ancak diğer yanda Microsoft Windows Server işletim sistemi içinde Hyper-V özelliğini tıpkı diğer roller gibi ücretsiz sunuyor. Microsoft bakış açısında DHCP kurmak, IIS kurmak yada Hyper-V ile sanallaştırma platformu oluşturmak arasında hiçbir fark yok. Sayılan bu hizmetleri kullanmak için Windows Server lisansınızın olması yetiyor.

Sanal makine lisanslama tarafında ise Microsoft’un rekabet kurallarındandır diye düşündüğüm eşitlikçi bir yaklaşımı mevcut. Sahip olduğunuz Windows Server lisansını sanallaştırma platformları üzerinde kullanacak iseniz Vmware, XEN yada Hyper-V olması birşey değiştirmiyor. Aşağıdaki tabloda Windows Server Sürümleri ve sanal platformda sunduğu ücretsiz lisans adetlerini görebilirsiniz.

 

Sürüm Ücretsiz Lisanslanabilen Sanal Makine Sayısı
Windows Server 2012 Standart 2
Windows Server 2012 Datacenter Sınırsız

Bunun yanında platform olarak baktığınızda ise ücretsiz alternatifler de mevcut üreticiler tarafında. Microsoft’un ücretsiz Hyper-V Server 2012 R2 sürümü ve Vmware’in vSphere Hypervisor ürünü. Teknik detaylarına çok girmek istemiyorum zira profesyonel bir çözüm ile sanallaştırma yapmak ve tüm nimetlerinden faydalanmak istiyorum diyorsanız zaten vSphere Hypervisor size hiçbir şekilde yetmeyecektir. Bunun yanında Microsoft’un ücretsiz çözümü Hyper-V Server 2012 R2 ile çalışacağım derseniz yukarıda belirtilen lisanslama tablosundaki haklar haric (yani sanal makine lisanslama) geri kalan tüm teknik detayları ile parasını verip aldığınız Windows Server sürümü ile aynı ürüne sahip olur ve tüm özellikleri ile sanallaştırma platformu kurmus olabilirsiniz.

Merak ederim ben ücretsiz sürümleri de derseniz aşağıdaki linklerden ürünlerin sayfasına ulaşabilir ve detayları görebilirsiniz:

1. Hyper-V Server 2012 R2

2. Vmware vSphere Hypervisor

Dediğimiz gibi ücretsiz sürümlerde bir karşılaştırma yapmak mümkün değil çünkü en basitinden cluster olup birden çok hpstu bir küme içinde kullanmak isterseniz;

vSphere Hypervisor yani ücretsiz sürüm bunu berecemeyecektir.

Peki ücretsiz olan Hyper-V Server 2012 R2? 64 sunucuyu aynı küme içinde çalıştırabilirsiniz.

Ücretli sürümlere gelip artık karşılaştırma tabloları oluşturmaya başlarsak aslında iki ürün arasındaki farkları daha net görmüş olabiliriz.

Bu karşılaştırma tablolarında ;

Microsoft çözümü : Windows Server Datacenter sürümü + System Center Datacenter sürümü

Vmware çözümü: vSphere Enterprise Plus + vCenter Server

ile sağlanmakta ve tüm değerler iki üreticinin sanallaştırma ve yönetim yazılımı dahil paketi için sunulmaktadır.  Fakat unutulmamalıdır ki bu karşılaştırmada taraflar eşit bir dövüş içinde değildir zira Vmware firması vCenter’ı tek başına satmakta ve lisanslamakta iken Microsoft da System Center Virtual Machine Manager tek başına satılan bir ürün olmadığı için System Center ürün ailesi tek bir lisans ile alınabildiği için tüm aile konuşulmaktadır. (Ticaret ve rekabet yada gücün ezici üstünlüğü böyle birşey)

 

Özellik Microsoft Vmware Notlar
Lisanslama Modeli CPU CPU
Lisans Başına CPU Sayısı 2 1
Lisans Başına Yönetilebilen VM Sayısı Sınırsız Sınırsız
Lisans Başına Windows Server VM Sayısı Sınırsız 0
Özel Bulut Özellikleri İçerisinde Vmware vCloud Suite gerekir

İlk Bölüm Özeti:

Para herşey değildir diyebilirsiniz tabiki ancak iki ürün de sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilirken neden daha pahalısını seçesiniz. Hyper-V mi Vmware mi tercihi yaparken öncelikli nokta maliyet olsun yada olmasın lisanslama modeli çok şey değiştirebilir. Zaten Windows Server lisanslarına sahipseniz yanı ücretsiz sanallaştırma altyapısına sahip bir ürüne, aynı özellikler için IT bütçesinden harcamak mantıklı mı? Bu harcamayı yada yatırımı System Center tarafına yapıp Özel buluta doğru yola çıkabilir ve esnek, kabiliyetli bir altyapı sahibi de olabilirsiniz.

Teşekkürler.

Berkay Yiğit Nalbant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir