Windows Server 2012 R2 Addinational Domain Yapılandırma

Merhaba ,.

Bir önceki yazımda sizlere 2012 R2 üzerine DC kurulumundan bahsetmiştim , bu yazımda mevcut domain controllerımıza addinational domain yapılandırmayı anlatmaya çalışacağım.

Addinational Domain Controller : Active Directory Domain Services rolünün yüklü olduğu sunucumuzun Donanımsal ya da yazilimsal bir sorun nedeniyle beklenmedik bir anda ulaşılamamasi durumunda ya da Active Directory Domain Services sunucumuzun yükünü paylaşmak ve performansını artırmak için ortamimiza ikinci bir Active Directory Domain Services rolü yapılandırılmış bir sunucu eklenilir bu sunucu  Additional Domain Controller olarak adlandırılır.

İlk olarak Bilgisayar ismi , Statik IP ataması gibi ayarlamalarımı aşağıda görmüş olduğunuz şekilde gerçekleştiriyorum.

  

Aşağıda yazmış olduğum yazıya uygun şekilde Active Directory role kurulumlarını sunucuma gerçekleştiriyorum.

Windows Server 2012 R2 Domain Role Eklenmesi

Role kurulumunu gerçekleştirdikten sonra sunucumu BYNALBANT.local domainine dahil ediyorum ve sunucumu yeniden başlatıyorum.

Domain administrator hesabı ile sunucuma login oluyorum , aşağıda görmüş olduğunuz şekilde sunucum domaine alındı ve adc yapılandırması için hazır.

Sırası ile aşağıdaki adımları takip ederek adc kurulumuna başlıyoruz.

İlk olarak Server Manager konsolumu açıyorum , domain role eklediğmiz için sağ üst köşede gördüğünüz domain controllerımız yapılandırmayı bekliyor.

Active Directory Domain Services rolü üzerinde Additonal Domain Controller yapılandırılmasi için Promote this Server to a domain controller tıkliyoruz.

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekrani geliyor karşımıza. Deployment Configuration ekraninda 3 farklı seçenek karşımıza çıkıyor.

Add a domain to an existing domain : Forest yapımız içerisinde yeni bir domain tanımlayacağımızda bu seçeneği kullanmamız gerekiyor.Ben addinational olarak bir domain yapılandırması gerçekleştireceğim için bu seçeneği seçeceğim

Add a new domain to an existing forest : Domainimize child veya tree root domain oluşturmak istiyorsak bu seçeneği kullanmamız gerekiyor.

Add a new forest : Yeni bir fores oluşturmak için bu seçeneği kullanıyoruz.

ADC sunucumuzun üzerinde hangi özelliklerin olmasını belirteceğimiz domain controller options ekranında herhangi bir değişiklik yapmadan şifremi oluşturarak devam ediyorum.

DNS options ekranında ortamımızda daha önceden kurulu olan bir dns server var ise bu kısımda update dns delegration işlemini yapmamız gerekir , benim ortamımda daha önceden bir dns sunucusu olmadığı için değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Additional Options ekranında iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor.

Specify Install From Media (IFM) : Bu kurulum seçeneği özellikler farkli ve uzak lokasyonlu büyük yapılarak Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılmasi sirasinda network trafiğinde yaşanacak olan yoğunluğu en aza indirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Install From Media (IFM) ile backuptan gelen database kullanılarak oluşan Active Directory Domain  Services sunucumuz replikasyonla backuptan sonraki değişiklikleri merkez Active Directory Domain Services üzerinden replikasyon ile alicaktir.

Specify additional replication options : Addinational domain kurulumunu gerçekleştirirken database ve replikasyon işlenin hangi sunucu veya sunucular üzerinden yapılacağını belirttiğimiz bölümdür.

Benim ortamımda tek bir sunucum olduğu için WS2012R2-DC.bynalbant.local olarak seçiyorum ve devam ediyorum.

Path ekranında ise active directory domain servisimizin database,log,sysvol olarak tutacağı dosyaların yolunu belirtmemiz gerekiyor ben defaultta bırakarak devam ediyorum.

Yaptığımız ayarların özetini görüyoruz , her ihtimale karşı ayarlarınızı export olarak alabilirsiniz.

Kurulum öncesi check ekranında herhangi bir sorun olmadığını görüyorum ve install ile kurulumu başlatıyorum.

Görmüş olduğunuz şekilde addinational domain controller kurulum işlemi tamamlandı.

sunucumuzu restart ettikten sonra aşağıda görmüş olduğunuz şekilde addinational domain kontrol yapılandırmamız başarılı şekilde tamamlanmıştır.

Teşekkürler…

Berkay Yiğit Nalbant

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir