Windows Server 2008 R2 to Server 2012 R2 Migration

Merhaba ,

Bir önceki yazımda sizlere WS2012 R2 ortamına nasıl Domain Services ekleyeceğimizden bahsetmiştim .

Bu yazımda ise sizlere WS2008R2 ortamımda bulunan mevcut domaini mi 2012 r2 ortamına migration işlemlerinden bahsedeceğim.

Sırası ile aşağıdaki işlemleri takip ederek domain yapılandırmamızı gerçekleştirebiliriz.

İlk olarak domain sunucumun ıp ayarlarını statik olarak yapılandırıyorum .Burada dikkat etmemiz gereken 2008 r2 üzerinde bulunan DC sunucumun ıp bilgisi dns bilgilerimde girili olmak zorundadır.

0-2

Sunucumu 2008 R2 ortamındaki domaine dahil ediyorum.

0-3

Windows Server 2012 Sunucumuzu Domain ortamina dahil ettikten sonra Windows Server 2012 üzerinde Additional Domain Controller kurulumuna gerçekleştiriyoruz. Windows Server 2003,Windows Server 2008 Active Directory yapısını Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısına yükseltme işlemi yaparken /adprep  /forestprep ve /DomainPrep komutları ile Forest, Domain ve Schema yapısını yükseltmemiz gerekiyordu. Windows Server 2012 ile birlikte adprep aracı yerine, Active Directory Domain Services rolü kurulumu sırasında, Forest, Domain ve Schema yapısını otomatik olarak yaparak  Active Directory Domain Services bileşenlerin kurulumuna devam edildiğini göreceğiz.

IP ayarlarımızda herhangi bir sorun yok , Windows Server Manager konsolumu açıyorum .

0

Task menumde bekleyen yapılandırma olarak “Active Direcotory Services” özelliğini göreceksiniz.(Bir önceki yazımda role eklemesini göstermiştim.)

Windows Server 2012 R2 Domain Role Eklenmesi

“Promote this serve to a domain controller” linkine tıklayarak domain yapılandırma adımlarına başlıyorum.

1

Migration işlemi yapacağım için 2012 r2 domainimi addinational olarak yapılandırıp daha sonrasında gerekli değişiklikleri sağlamam gerekecektir.

Deployment Configuration ekraninda mevcut ortamımızda Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısı mevcut ve Windows Server 2012 R2  ortamimiza Additional Domain Controller olarak ekleyeceğimiz için  Add a domain controller to an existing domain seçiyoruz. Domain bölümünde bakicubuk.local olarak gelmekte Supply the credentials to perform this operation  bölümünde kurulumu hangi kullanıcı ile yapacağımızı görmekteyiz . NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Domain Controller Options ekraninda Windows Server 2012 sunucumuzun sahip olacağı Domain Name Server  ( DNS ) ve Global Catalog rollerini seçiyoruz, Dilersek sunucumuzu Read only domain controller ( RODC ) olarakta yapılandırabiliriz. Directory Service Restore Mode (DSRM) şifresini belirliyoruz. NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Specify DNS ayarları olarak hiç bir işlem yapmama izin vermiyor next ile devam ediyorum.

4

Additional Options ekranında, Install From Media (IFM) ile kurulum yapılıyorsa ilgili media’nın yeri gösterilmelidir.  Replicate from bölümünde eğer ortamimizda birden fazla Domain Controller varsa hangi Domain Controller ile replikasyonun yapılacağını belirlememiz gerekiyor dilersek Any domain controller seçerek ortamdaki bütün Domain Controller ile replikasyon yapmasini sağlayabiliriz.

5

Paths ekraninda Active Directory Database Folder,Logs Files Folder ve SYSVOL Folder dosyalarımızın varsayılan olarak yerleri belirliyoruz. Ben default olarak gelen yolların herhangi bir değişiklik yapmıyorum.

6

Preparation Options ekraninda Active Directory yapısı için Forest, Domain ve Schema yapılarinin Active Directory Domain Services kurulumu sirasinda işlem göreceğini ve yükseltileceği bilgisi veriyor bizlere NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

7

Review Options ekraninda kurulum ile ilgili özet bilgisi görmekteyiz.

Windows Server 2012 bir başka yeni özelliği bu ekranda görmekteyiz. View Script diyerek, Active Directory Domain Servics kurulum için yapmış olduğumuz yapılandırma ayarlarini belirlediğimiz bir yere kaydedebiliyoruz. Daha sonrasında Unattended kurulumlarda bu yapılandırma ayarlarini kullabiliriz.

8

Prerequisites Check ekraninda kurulum için gerekli kontrolleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, kurulumu başlatabiliriz.

9

Kurulum işlemim başladı , kurulum sonrası bilgisayarımı restart ettiğimde addinational domainim hazır olacaktır.

10 11

12

Gördüğünüz gibi domain servisim yüklendi.

13

Active Directory Users and Computer ve Sites and Services  konsolumu açtığımda ortamdaki iki sunucumuda domain controller olarak görmekteyiz.

14      15

Şimdi ise migration için gerekli işlemlere başlayabiliriz , Active Directory Users and Computer konsolumu açıyorum .

Operation masters adımından başlayarak sırası ile gerekli işlemleri gerçekleştireceğim.

17

RID – PBC ve Infrastructure olarak sırası ile domain değimlerini gerçekleştiriyorum .

18  19 20  21

RID değişimimi tamamladım , PBC sekmesine geçip aynı işlemleri burada da sağlıyorum .

22 23 24 25

PBC değişiminide gerçekleştirdim, Infrastucture sekmesine geçerek aynı işlemleri burada da sağlıyorum.

26 27 28 29

Bu işlemi tamamladıktan sonra Domain Users and Computer konsolumda işlemimi tamamlamış oluyorum .

Şimdi ise “Active Directory Domain and Trust” konsolumu açarak Operation Master değişimlerimi gerçekleştireceğim.

30

Aşağıda görmüş olduğunuz şekilde gerekli değişimleri gerçekleştiriyorum .

31 32 33 34

Son rolümüz olan Schema Master rolünü taşımak ancak önceki Windows Server 2003,Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 versiyonlarında Active Directory Schema konsolunu açmak için kullanmış olduğumuz regsvr32.exe schmmgmt.dll komutunu çalıştırıyorum.

35 36

Actice Directory Schema konsolunu açmak için mmc konsolunu açıyoruz.

Bunun için Run açarak mmc komutunu çalıştırıyorum.

37

Açılan mmc konsolu üzerinden Ctrl+M ya da  File menüsünden Add/Remove Snap-in tıklıyorum.

38

Karşımıza gelen Add/Remove Snap-ins ekraninda Active Diretory Schema seçerek Add diyerek listeye ekliyorum.

39

Active Directory Schema konsolu açıldı ancak Windows Server 2008 R2 üzerinden Windows Server 2012 r2 üzerine Schema Master rolünü taşıyacağım ancak şu anda Active Directory Schema olarak geldi karşımıza rolleri Windows Server 2012 R2 üzerine taşıyacağımızdan onu seçmem gerekiyor.

40   41 42

Active Directory Schema konsolununda Schema Master rolünü Windows Server 2012 WS2012DC üzerine taşıyacağım. Bunun içinOperations Master tikliyorum.

43

Change Schema Master ekraninda Schema Master rolünü Windows Server 2008 R2üzerinden Windows Server 2012 r2  üzerine taşımak için Change diyerek taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz.

44 45 46 47

Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimiz Windows Server 2008 R2 üzerinden Windows Server 2012 R2 taşındığını kontrol etmek için Windows Server 2012R2  üzerinden netdom query fsmo komutunu çalıştırıyorum ve rollerin hepsinin Windows Server 2012 R2 üzerine taşındığını görüyorum.

48

Teşekkürler

Berkay Yiğit Nalbant

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir