Exchange Server Nedir ?

      Yorum yok Exchange Server Nedir ?

Merhaba ,

Bildiğimiz üzere ülkemiz genelinde teknolojik imkanlar muazzam bir hızla geliştiğinden dolayı dünya genelinde bunlar yıllar önce kullanılmaya başlanan teknolojileri de rahatlıkla söyleyebilmekteyiz. Kurumsallar, zaman içerisinde internet kullanımının artması münasebeti ile bu imkanları kullanarak müşteri kitlesine ulaşmayı hedeflemektedirler. Tabi ki zaman içerisinde belli başlı noktalarda da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Sunucu sistemleri konusunda ve yer sağlayıcılık olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olarak da dikkatleri çekiyoruz.

Firmalar içerisinde web sitesi uzantılı mail son derece önemlidir. Bu tip mailleri kullanabilmek için hosting, reseller ya da sunucu gibi barındırma sistemi ile birlikte alan adına da sahip olmanız gerekmektedir. Tabi ki günümüzde mobil teknolojilerde kendini belirgin şekilde gösteriyor. İnsanlar her nerede olurlarsa olsunlar maillerini her şekilde kontrol etmek isterler. Mail hosting hizmeti kapsamında son dönemlerde hizmet verilmeye başlandı. Bu, Microsoft Exchange sisteminin bizlere sunduğu nimetlerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebilmekteyiz.

Microsoft Exchange Server Nedir?

Microsoft firmasının iletişim amacı ile özel olarak hazırlamış olduğu haberleşme ve iletişim yazılımına verilen isim olarak dikkatleri çekiyor. Bu sistem, kullanım açısından çok kolay olduğu gibi mail depolama ya da mailleri dağıtabilme gibi özellikleri ile de kısa zaman içerisinde ilgi görmüş bir sistem olarak dikkatleri çekiyor. Microsoft, iletişimi en çok önemseyen firmalardan birisi olarak dikkatleri çeker ve bu neden dolayısı ile Office yazılımlarının içerisinde de Outlook sistemini geliştirmiştir.

Site uzantılı mail kullanımı, server desteğine ihtiyaç duyar. Bu neden dolayısı ile sunucu yönetimini iyi yapan firmalar ile çalışmak önemlidir. Mail hosting adı altında da son dönemlerde Microsoft Exchange Server hizmeti verilmektedir. Bu yazılım, sadece Windows tabanlı sunucular üzerinde çalıştırılabilmektedir. Linux ya da bunun gibi farklı server tipleri içerisinde bu yazılımın kurulumunun yapılarak kullanılabilmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Exchange Server, hesabınıza gelen tüm mailleri kullandığınız birçok farklı cihaza dağıtarak tüm cihazlarınızdan aynı maili okumanıza olanak sağlar. Linux sunucularda çoğu zaman bilgisayara düşen mail telefona ya da tablete düşemeyebilmektedir. Microsoft Exchange Server, öncelikli olarak bu sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Bu yazılım sayesinde maillerinizi;

  1. Bilgisayarlarınızdan
  2. Outlook Kurulu Mobil Telefonlarınızdan
  3. Tablet Bilgisayarlarınızdan

gözlemleyebilme şansına sahip oluyorsunuz. Maillerin kopyasını herhangi bir cihazdan girerek izlemeniz için kopyalayarak dağıtan bu sistem, çoğaltılan maillerin alandan yer kaplamasını da engellemektedir. Aynı zamanda WEBMAİL uyumlu bir sistem olduğundan dolayı birçok farklı tarayıcıdan da size özel panelinize ulaşarak maillerinizi rahatlıkla okuma şansına da sahip olabiliyorsunuz. Microsoft Exchange Server hizmeti, aldığınız mail hosting hizmetine göre değişir. Microsoft Exchange Server sunucusu, bu aşamada hızı ve güvenliği ile günümüzün bilhassa kurumsallar tarafından en çok tercih edilen mail sistemi olarak da dikkatleri çekmektedir.

Teşekkürler ,

Berkay Yiğit Nalbant.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir