Windows Server 2008 R2 Active Directory Kurulumu

Daha önceki yazılarımda sizlere active directory nedir ve yapısı hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Bu yazımda ise Windows Server 2008 üzerine Active Directory servisinin kurulumundan bahsedeceğim.

Active Directory Servisinin kurulumuna geçmeden önce sunucumuzun ön gereksinimleri karşıması gerekmektedir.

  • Active Directory veri tabanı için 200 MB boş disk alanı aynı şekilde loglar içinde 50 MB disk lanı olması gerekmektedir.
  • Kuruluma geçmeden önce sunucumuzun IP Adresinin statik olarak yapılandırmamız gerekmektedir , bu kısmı atladığınızda kurulum esnasında size uyarı verecektir.
  • Kurulum için yetki bir kullanıcı hesabı ile oturum açılmalıdır . (Kurulumu yapacak kullanıcı Administrator Grubuna dahil olmalıdır.)
  • Daha önce sunucu üzerinde Active Directory Servisinin kurulu olmaması gerekmektedir var ise bütün bileşenleri ile kaldırılmalıdır.

Yukarda belirtmiş olduğum şartları sağladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

1 – ) Sunucu IP Adresimizi aşağıdaki şekilde yapılandırıyoruz.

1

2 – ) Başlat > Çalıştır > dcpromo.exe komutunu çalıştıracağız ve karşımıza Active Directory Domain Servis ektanı gelecektir. Burada Use Advanced Mode Installation yazısının yanındaki check kutucuğunu işaretleyip next butonuna basalım.

3 – ) Gelen pencerede Windows Server 2008′in önceki sürümleriyle ilgili uyumluluk denetleyeceği hakkında bilgi veriyor, next diyerek geçelim.

4 – ) Yaptığımız işlemlerden sonra aşağıdaki ekran bizi karşılayacaktır. Bu ekranda yeni bir Active Directory yapısı kuracağımız için Create a new domain in a new forest seçeneğini seçip next ile ilerliyoruz. (Diğer özellikleri devam eden yazılarımda sizinle paylaşacağım.)

5 – ) Aşağıdaki ekranda bizden bir domain ismi vermemiz isteniyor. Eğer local ortamda çalışıyorsak buraya istediğimiz bir domain ismini verebiliriz (a.com, b.com, c.com, c.local vb). Bir fabrikanın veya şirketin içindeki networke bağlı kullanıcılara hizmet vereceksek burada istediğimiz bir domain ismini vermemiz mümkündür. Eğer dış dünyaya açık (internet ortamı) bir sisteme hizmet veriyorsak satın alınmış bir domain ismini vermemiz gerekir. Biz buraya bynalbant.com yazıp next butonuna basıyorum.

domain

6 – ) Yukarıda yaptığımız işlemlerden sonra NetBIOS adının yazılı bulunduğu bölüm karşımıza gelecektir. Burada varsayılan olarak gelecek isme dokunmadan next ile ilerliyoruz.

netbıos

7 – ) Şimdiki ekranda bizden bir functional level seçmemiz istenecektir. Bu kısımda, forestlarınızda Windows 2000 veya windows 2003 Domain Controller (DC) var ise mod 2000′de kalmalıdır. Bütün forest yapınız Windows Server 2008 üzerine olacak ise Windows Server 2008 olarak ayarlayabilirsiniz. Seçiminizi yapıp next ile ilerleyelim.

8 – ) Aşağıdaki ekranda bizi Active Directory servisinin yanında DNS servisini kurup kurmayacağımızı soruyor. Active Directory servisini çalıştırabilmemiz için dns servisini kurmamız şarttır. Dns servisini seçip next ile ilerliyoruz.

9 – ) Bu işlemlerden sonra aşağıdaki gibi bir uyarı alacağız. Bu uyarıda bizim ip adresimizin sabitlenmesi söyleniyor. Bu işlemi kuruluma başlamadan önce yaptığımız için yes seçeneğini seçip işlemimize devam ediyoruz.

10 – )  Aşağıdaki uyarıda ise bizim bir DNS servisimizin olmadığı söyleniyor. Biz zaten diğer adımda DNS servisinin kurulmasını istemiştik. Buradaki uyarıyı yes butonuna basarak geçelim.

11-) Yaptığımız işlemlerden sonra bizim Active Directory ayar, log ve database dosyalarının nerede tutulacağı sorulacaktır. Biz burada kendi istediğimiz bir konumu seçebileceğimiz gibi varsayılan olarak gelen konumuda onaylayabiliriz. Biz ayarları değiştirmeden ilerliyoruz.

12-) Aşağıdaki sayfada bizden bir parola istenmektedir. Eğer Active Directory servisini kaldıracak olursak veya tekrar yedeğini yükleyecek olursak bizden verdiğimiz bu parola istenecektir. Burada bir parola belirleyip next ile ilerliyoruz. (Parola harf ve rakamlardan oluşan zor bir parola olmalıdır. Yoksa sistem parolayı kabul etmeyecektir.)

13-) Yaptğımız işlemlerden sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda şu ana kadar yaptığımız işlemlerin özeti yazmaktadır. Burada yaptığımız işlemleri kontrol edip eksik yaptığımız ayarları geri dönerek tekrar yapılandırabilirsiniz. Eksik bir işlemimiz yok ise next ile ilerliyoruz.

summary

14-) Active Directory ve DNS servisi kurulum işlemlerimiz başladı. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisyarımızı tekrar başlatıt servisimizi kullanmaya başlayabiliriz.

Bu yazımda Windows Server 2008 üzerine dcpromo komutu ile Active Directory Servisinin kurulumundan bahsettim , devam eden yazılarımda Addinational , tree root ve Child Domain kurulumlarından bahsedeceğim.

Berkay Yiğit Nalbant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir